Slnko v zime: ako sa pred ním chrániť?

Slnko v zime: ako sa pred ním chrániť?

Aj vy ste v posledných mesiacoch vďační za každý lúč slnka? Bodaj by nie. Slnko je elixír života, dodáva nám dôležitú energiu a vie povzbudiť telo aj myseľ. Navyše, zásobuje nás vitamínom D. A keď nám niečo chýba, zvyčajne sa toho potom nevieme nabažiť. Ak si však vyrazíte do hôr, kde budete mať veľa času vyhrievať sa, nepodceňte ochranu! Rovnako ako v lete, aj v zime môže slnečné žiarenie našej koži uškodiť.

Pravidlo je jednoduché: čím vyššia nadmorská výška, tým redšia atmosférická ochrana medzi vašou kožou a slnečnými lúčmi. Slnko nám, samozrejme, neškodí úplne, problematické je takzvané ultrafialové žiarenie, ktorého pôsobením dochádza v koži k nezvratným zmenám a môže postupne viesť až k rakovine. Platí, že na každých tisíc výškových metrov pripadá zvýšenie UV žiarenia o pätnásť percent. To ale nie je všetko. UV žiarenie zintenzívňuje aj sneh a ľad, od ktorých sa odráža. Pobyt v horách preto môže byť pre vašu pokožku nebezpečnejší ako týždeň pri mori.

Krémy na zimu

Všimli ste si, že v zime ste trochu „biela“? Nie, nie je to len pocit. Pravda je taká, že koža v zime neobsahuje toľko pigmentu ako v teplom období roka. Nie je totiž na slnko zvyknutá. Rovnako sa mení aj jej štruktúra.  V zime sa koža rýchlejšie vysušuje a na jej povrchu sa tvoria šupinky. Aj preto treba v zime používať inú kozmetiku ako v lete, keď si koža vystačí aj sama a premastí sa. V zime používajte hlavne hĺbkovo vyživujúce krémy. Rozdiel je aj pri krémoch s UV faktorom.

Prípravky s UV faktorom na zimné obdobie bývajú o dosť mastnejšie. Je to preto, že okrem ochrany majú kožu aj vyživovať a vytvárať na nej mastný film. Pod vplyvom mrazu a vlhkého vzduchu totiž častejšie praská a poškodzuje sa. Pred výletom alebo dovolenkou v horách preto navštívte drogériu a nakúpte vhodné prípravky. Tie, ktoré vám zostali z leta, ponechajte až na teplejšie obdobie. Obsahujú totiž príliš veľa vody, čo by sa vám nemuselo vyplatiť. Prípravky s obsahom vody môžu v zime pleť poškodiť. Stačia o trošku nižšie teploty a mráz, a krémom zvlhčená koža môže popraskať.

Faktor ako pri mori

To, že sa neváľate na pláži, neznamená, že slnko nepáli rovnako intenzívne. V horách vždy používajte minimálne ochranný faktor 30. Na citlivé časti tváre, ako sú ušné laloky, nos, pery alebo cestička vo vlasoch, sa nebojte siahnuť aj po prípravkoch s vyšším faktorom. Aj keď sa nekúpete, pamätajte na to, že sa krém počas dňa môže zotrieť. Obnovujte ho preto každé dve hodiny. Nezabúdajte pritom, že aj keď je vonku zamračené, škodlivé UV žiarenie sa k vám tak či tak dostane.