Ruky ako v bavlnke. Aj v zime!
S chladným počasím a prvými poriadnymi mrazmi trpí aj naša pleť. Často však zabúdame práve na tie časti tela, ktoré teploty pod bodom mrazu poškodzujú najviac. Vaše ruky a nechty. Nie vždy ich schovávame do rukavíc, málo sa o ne staráme a deň čo deň ich namáhame pri umývaní riadu či iných domácich prácach.
V prvom rade by ste v zime vždy mali mať po ruke rukavice. Odvrátia najväčšie zlo, ktoré mráz pácha na vašej koži. Skutočne hĺbková starostlivosť si ale bude vyžadovať aj trochu vášho úsilia. Dvakrát denne musíte ruky natrieť výživným krémom na olejovom základe, ktorý im dodá potrebnú vlahu. Rozhodne sa pritom vyhnite hydratačným krémom. Tie sú na zimné obdobie úplne nevhodné! Hydratačné krémy totiž vytvoria vo vrchnej vrstve pokožky film obsahujúci vodu, ktorá môže pôsobením nízkych teplôt mrznúť. Koža potom popraská.
Ak chcete svojim rukám dopriať naozaj kvalitné ošetrenie, spravte si raz týždenne čas na zábal. Stačí vziať hutný krém, prípadne výživnú krémovú masku na tvár, a naniesť ich na ruky. Tie potom zabaľte do igelitových vrecúšok, a šup s nimi do rukavíc alebo ručníka! Doprajte si dvadsať minút pokoja a nechajte zložky v kréme pôsobiť. Potom masku jemne zotrite vatovým tampónom alebo ručníkom. Uvidíte ten rozdiel. Koža získa vlahu a nádherne sa zjemní.
Zaostrené na nechty
Máte pocit, že sa vám v zime nechty štiepia a lámu viac ako inokedy? Je to preto, že aj nechty zimné počasie poškodzuje. Na rozdiel napríklad od vlasov, vaše nechty nevedia zadržiavať vodu, oleje ani tuky. Preto sa vysušujú a štiepia. Aby neboli také krehké, musíte ich spevniť. Nechty si pravidelne krémujte veľmi mastnými krémami, môžete vyskúšať aj vazelínu. Ako ochrana pred mrazom výborne funguje aj lakovanie. Vyberajte si však vždy iba kvalitné laky. Radšej zainvestujte a obstarajte si lak v lekárni. Budete mať istotu, že obsahuje vitamíny, minerály a dôležité proteíny, ktoré vám v boji proti mrazu naozaj pomôžu.
Nezabudnite vyživovať nechty aj zvnútra. Kúpte si na zimu výživové doplnky bohaté na vápnik. Tiež nechty príliš často netrápte odlakovačom. Ten totiž silno vysušuje, aj keď mnohé z nich už dnes neobsahujú alkohol. Keď už budete musieť nechty odlakovať, vždy im po tomto procese doprajte zvlhčujúci zábal a niekoľko dní bez laku. Ako zábal môžete využiť obyčajný olivový olej. Stačí ho zahriať na príjemnú teplotu, nechty doň ponoriť a nechať tridsať minút pôsobiť. Olivový olej im dodá vlahu a prospešné látky.
Ak sa vám v zime tvorí viac záderov, na vine je nedostatok vitamínu C. Doprajte si čerstvé ovocie a zeleninu, prípadne dodajte telu vitamín C v tabletkách.