Pupienky na zadku nie sú tabu. Päť tipov, ako sa zbaviť akné na zadku
Akné na zadku – problém, ktorý je pomerne častý, ale napriek tomu sa o ňom hanbíme hovoriť. Možno práve preto mnoho ľudí nevie, ako sa týchto pupienkov zbaviť alebo ako im predchádzať. Hoci nie sú na očiach tak, ako napríklad akné na tvári, život dokážu poriadne znepríjemniť.
Prečo akné na zadku vôbec vzniká? Kvôli suchej pokožke. To je dôležité vedieť – bežné prípravky na liečbu akné, ktoré znižujú aktivitu mazových žliaz, tu totiž nepomôžu. Pokožka v oblasti zadnice je totiž veľmi citlivá na nedostatočnú hydratáciu, rýchlo sa vysušuje a póry na suchej pokožke potom majú tendenciu sa rýchlo upchať. Ďalším z dôvodov môže byť nevhodné oblečenie – napríklad úzka nepriedušná spodná bielizeň zo syntetických materiálov. V takých prípadoch sa koža potí a dochádza k ďalšiemu podráždeniu.
Podľa východnej medicíny môže byť akné na zadku aj prejavom problémov spojených so zažívacím systémom a s hormonálnou nerovnováhou. Pokiaľ teda nepomáha lepšia hydratácia pokožky ani výmena bielizne za vzdušnejšiu a z prírodných materiálov, skúste sa zamerať na tieto ťažkosti.
A ako sa akné na zadku zbaviť? Pokiaľ vlastníte prístroj Face-Up!, nemusíte sa ho báť použiť. Ani v tejto oblasti tela v žiadnom prípade neuškodí. Akné na zadku obvykle prejde samo, pokiaľ vás však trápi dlhodobo, nehanbite sa s týmto problémom navštíviť dermatológa. Ten vám môže odporučiť či predpísať rôzne prostriedky na liečbu – väčšinou ide o lokálne antibiotiká určené na aplikáciu priamo na postihnutú oblasť či benzoyl peroxid, ktorým sa postihnuté miesto na pokožke umýva.
Ako pupienkom predísť?
Nie vždy to síce je možné, ale omnoho jednoduchšie je pupienkom na zadku predchádzať, než ich potom musieť liečiť. Stačí sa držať niekoľkých tipov:
1. Rovnako ako je dôležitý peeling pre tvár, zaslúži si ho aj váš zadok. Nezabúdajte na to, keď sa sprchujete – peeling froté rukavicou či peelingovou hubkou odstráni odumreté kožné bunky a zanechá vašu pokožku krásne jemnú.
2. Vyberajte si sprchové gély, ktoré sú bez parfumu, hypoalergénne a nekomedogénne (neupchávajú póry). Vhodné sú napríklad aj tie, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú.
3. Nezabúdajte pravidelne hydratovať pokožku aj na zadku. Toľko pozornosti venujeme starostlivosti o tvár, ruky, nohy, ale často zabúdame na starostlivosť o pokožku v oblasti zadku. Aj tu vyberajte ideálne nekomedogénne prípravky. Použite napríklad výrobky s kyselinou mliečnou.
4. Tesná nepriedušná spodná bielizeň zo syntetických materiálov môže byť síce sexy, tvorí ale tiež „ideálne“ prostredie na výskyt akné v oblasti zadku. Vymeňte ju za bavlnenú širšiu bielizeň, ktorá je síce menej sexy, ale je pohodlná.
5. Ku vzniku akné na zadku napomáha aj sedavý životný štýl. Pokiaľ presedíte hodiny a hodiny od rána do večera, najmä v prostredí, kde je teplo a kde sa potíte, póry sa vám ľahko upchajú. Pokiaľ sa zapotíte, napríklad v posilňovni, nezabudnite sa hneď osprchovať.