Pupienky nie sú len problémom mladých a dospelých. Novorodenecké akné trápi aj mnoho detí

Pupienky nie sú len problémom mladých a dospelých. Novorodenecké akné trápi aj mnoho detí

Má pleť ako bábätko, vraví sa a myslí sa tým bezchybná pokožka malých detí. Mnoho rodičov už ale niekedy zažilo nepríjemné prekvapenie, keď jemnú pokožku ich potomkov pokryla nepekná vyrážka. Najčastejšou príčinou býva tzv. novorodenecké akné, ktoré sa objavuje na tvári a tele niekoľkodňových novorodencov a deti môže trápiť až do veku šiestich či ôsmich mesiacov.

Čo spôsobuje novorodenecké akné?

Hoci má vyrážka plne fyziologický pôvod, presná príčina vzniku nie je známa. Niektoré štúdie uvádzajú súvislosť s prenatálnym vývojom a hladinou androgénnych hormónov v tele matky a dieťaťa. Akné sa v niektorých prípadoch môže prejavovať zapálenými vriedkami a pľuzgierikmi, ktoré však nie sú zápalového alebo alergického pôvodu. Rovnako nie je preukázaná súvislosť so stravovacími návykmi kojacich matiek, ani so zložením umelého mlieka.

Vyrážky postihujú chlapcov častejšie než dievčatá

Novorodenecké akné sa objavuje veľmi často, a to u oboch pohlaví. Štatistiky však uvádzajú, že zatiaľ čo vyrážky trápia približne jednu tretinu dievčat, u chlapcov sa prejavujú v polovici prípadov. Rovnako sa ukázalo, že na akné trpia deti s vyššou pôrodnou váhou a deti, ktoré prijímajú zmiešanú stravu a náhradné mlieko. Najčastejšie sa objavuje v čase, keď deti trpia zažívacími problémami (nadúvanie a dojčenská kolika).

Ako sa akné prejavuje?

Akné má najčastejšie podobu červených škvrniek, ktoré sa môžu objaviť na tvári, trupe a niekedy aj na ručičkách a nožičkách. Škvrny reagujú na tlak (postihnuté miesto pod ľahkým tlakom obelie). Obzvlášť časté sú zapálené vyrážky, ktoré sú naplnené hnisom či matnou tekutinou. Škvrny, vriedky a pľuzgieriky sa líšia tvarom a veľkosťou. Niekedy sa môžu objaviť a úplne vymiznúť počas niekoľkých hodín. Prejavy sa zhoršujú, keď dieťa dlho plače. Pri diagnóze je dôležité zamerať sa na celkový stav dieťaťa, ktoré by okrem vyrážok nemalo mať zvýšenú teplotu, ani pôsobiť podráždene. V prípade pochybností je vždy nutné vyhľadať odbornú lekársku starostlivosť.

Liečba novorodeneckého akné

Novorodenecké akné nevyžaduje žiadnu špecifickú liečbu a vo väčšine prípadov sa samovoľne vytratí. Detská pokožka je veľmi citlivá a svojou priepustnosťou sa líši od pokožky dospelých. Preto by sa v žiadnom prípade nemali používať nijaké prípravky určené na liečbu akné u dospievajúcich a dospelých.

Pokožku dieťaťa je vhodné umývať jemným mydlom bez parfumu a dôležité je odolať pokušeniu pľuzgieriky vytláčať či zoškrabovať.

Tento druh vyrážok nezanecháva dlhodobé následky a obvykle vymizne v priebehu niekoľkých dní či týždňov. K recidíve dochádza výnimočne. Pokiaľ sa vyrážky objavujú opakovane, je vhodné problém konzultovať s pediatrom či dermatológom, ktorý vylúči súvislosť s chronicky suchou pokožkou, ekzémom alebo inými kožnými problémami vyžadujúcimi dlhodobú a cielenú liečbu.