Sprcha každý deň? Koža tým trpí, tvrdí výskum
Sprchujete sa často? Denne? V lete aj viackrát za deň? Určite nie ste sami. Až osemdesiat percent ľudí na Slovensku si raz denne dopraje sprchu. Expertka z Kolumbijskej univerzity, Elaine Larsonová, však vo svojom výskume tvrdí, že každodenné sprchovanie pre našu kožu vôbec nie je vhodné. Ak zabudneme na estetické hľadisko, teda fakt, že sa sprchujeme preto, aby sme sa cítili čistí a voňali, stačila by podľa nej sprcha raz alebo dvakrát týždenne.
Výskum vedcov dokonca ukázal, že časté umývanie môže zvyšovať zdravotné riziká. „Sprchovanie totiž vysušuje kožu. Tá je potom nedostatočne hydratovaná a praská. Jednoduchšie do nej prenikajú infekcie a vznikajú zápaly a ekzémy,“ upozorňuje Larsonová. Na povrchu pokožky žijú aj prospešné baktérie, ktoré podporujú náš imunitný systém. Častým umývaním ich likvidujeme.
Pravidelné sprchovanie ale nie je nijaký výdobytok súčasnosti. Už starí Rimania si raz denne dopriavali kúpeľ v mestských kúpeľoch. Po páde Rímskej ríše sa však všetko zmenilo. Ľudia sa domnievali, že časté kúpanie môže viesť k nakazeniu bubonickým morom. Pri použití horúcej vody sa mali otvoriť póry a mor sa tak na človeka vraj mohol ľahšie preniesť. Nesprávne informácie ľudí desili ešte ďalších 500 rokov. Dnes si už ale život bez každodennej sprchy vie v Európe predstaviť len málokto.
Obmedzte mydlo
Aj keď prehnaná hygiena zrejme určite nebude pre pokožku to najvhodnejšie, ľudia sa prestanú sprchovať len ťažko. Vedci preto odporúčajú aspoň obmedziť používanie mydla a antibakteriálnych prostriedkov. „Mydlo stačí použiť na tie partie, ktoré sa najviac potia. Teda na podpazušie a intímne oblasti,“ odporúča Larsonová.
S umývaním vlasov to ale nie je také jednoduché. Ľudia totiž často mávajú problémy s vlasovou pokožkou a často si umývajú vlasy. Buď sa im koža príliš mastí alebo majú lupiny. V takom prípade vedci odporúčajú použiť šampón niekoľkokrát do týždňa. Ak však máte zdravú a suchšiu pokožku, stačí si umyť vlasy raz za pár týždňov.
Vyhoďte gély
Obľúbili ste si používanie špeciálnych antibakteriálnych gélov, ktoré máte neustále pri sebe v kabelke? Výskum Kolumbijskej univerzity ukázal aj to, že tieto gély nie sú lepšie ako klasické mydlo. Môžu vám skôr uškodiť, pretože ich máte po ruke, a tak ich používate oveľa častejšie ako mydlo. Tým si vysušujete ruky a znovu z ich povrchu likvidujete prospešné baktérie.
Odborníci odporúčajú zamerať sa skôr na oblečenie, ktoré nosíme, a posteľnú bielizeň, v ktorej spíme. Práve tam sa totiž zhromažďuje najviac odumretých kožných buniek a s nimi aj množstvo baktérií. Časté pranie a časté umývanie rúk je tak to najlepšie, čo môžeme pre svoju hygienu spraviť.