Čínska medicína – trochu iný pohľad na akné
Čínska medicína patrí medzi najúčinnejšie techniky, ktoré pomáhajú organizmu bojovať proti všetkým neduhom. A aj keď má na liečbu trochu iný pohľad ako tradičná medicína, zvyčajne zaberá. To platí aj pre akné, ktoré Číňania označujú nelichotivým slovom „uhrovitosť“.
Akné sa podľa princípov čínskej medicíny lieči predovšetkým prírodnými preparátmi, teda takzvanou fytoterapiou, prípadne reflexnou terapiou, ktorú poznáme ako akupunktúru. Dôležité je však prísť na príčinu, prečo sa akné vôbec prejavilo. Z tohto dôvodu lekári pristupujú ku každému pacientovi individuálne.
Číňania veria, že akné súvisí s hormonálnymi výkyvmi. Cieľom liečby je teda zlepšiť rovnováhu organizmu, vyrovnať hladinu hormónov, zlepšiť funkciu nadobličiek, ktoré produkujú hormóny, ako aj vybalansovať nervový systém a odstrániť stres. V podstate sa dá povedať, že ak organizmus a duša človeka nie sú v poriadku, akné má dôvod sa neustále vracať. Ak vás teda čínska medicína láka, s masťami, krémami a špeciálnou kozmetikou na problematickú pleť nepočítajte.
Problémové teplo
Tradičná čínska medicína sa na akné pozerá ako na ochorenie spôsobené vplyvom tepla a vlhkého tepla na energetické centrum človeka. Toto teplo vzniká pod vplyvom stresu, nesprávneho stravovania alebo prepracovanosti.
Podľa toho, kde toto teplo vzniká, rozlišujú Číňania rôzne druhy akné. Ľahký priebeh má akné v oblasti nosa a čela. Ak je však príčinou ochorenia žalúdok, akné sa objavuje v oblasti úst, na ramenách a chrbte. Človek má obvykle väčšiu chuť na mastné pokrmy a má aj rýchlejší tep.
Čo podľa tradičnej čínskej medicíny s pupienkami robiť? V prvom rade treba očistiť svoj organizmus a posilniť imunitný systém. Inými slovami, na rozdiel od európskeho prístupu sa Číňania snažia odstrániť príčinu, nielen liečiť následok. Vhodne použitými metódami akupunktúry a fytoterapie sa pacienti zvyčajne rýchlo uzdravia.
Čo môže za pupienky
Príčin vzniku akné môže byť celé množstvo. Tradičná čínska medicína za tie najčastejšie považuje predovšetkým stres a únavu. Narušenie nervového systému totiž priamo ovplyvňuje činnosť nadobličiek, ktoré potom nepracujú tak, ako by mali, a organizmus nečistia.
Problém ale môže byť aj v pečeni. Keď pečeň preťažujeme napríklad popíjaním alkoholu alebo častým jedeným štipľavých a vyprážaných jedál, pracuje pomalšie a organizmus sa prehrieva.
Zabúdať by sme nemali ani na znečistenie tela, či už najrôznejšími liekmi, chlórom vo vode alebo vonkajším prostredím, v ktorom žijeme.
Kde zohnať odborníka
Čínske bylinné preparáty štandardné slovenské lekárne neponúkajú. Preto je najlepšie hľadať na internete a spojiť sa s lekárom, ktorý tradičnú čínsku medicínu praktizuje. Ten nielen posúdi váš zdravotný stav, ale obvykle vám dodá aj potrebné zmesi čínskych byliniek.