Sila rakytníka: poradí si so žalúdočnými vredmi aj s akné

Sila rakytníka: poradí si so žalúdočnými vredmi aj s akné

Rakytník možno poznáte iba z obalov čajov v obchodoch so zdravou výživou. Bobuľky tejto rastliny schovávajúce sa medzi striebristo-zelenými lístkami rovnomenného kra pritom môžete vidieť aj pozdĺž ciest v okrasných záhradách. Rakytník rešetliakový patrí medzi to najzdravšie, čo na Slovensku môžete voľne pozbierať. Podporuje obranyschopnosť organizmu v záťažových situáciách, pôsobí blahodarne na pokožku a dokáže dokonca zatočiť aj s akné.

Rakytník používali už vojaci Alexandra Macedónskeho, keď potrebovali prinavrátiť stratené sily. Bobuľky pritom podávali aj koňom, aby mali hodvábnu a lesklú srsť. Potom sa na unikátnu rastlinku takmer zabudlo, dnes však zažíva rakytník svoju renesanciu. Obsahuje totiž veľké množstvo vitamínov. Nájdeme v ňom vysoký podiel vitamínu C, ale tiež vitamíny A, E, F, P, K, B a D.

Práve sýtooranžová farba je charakteristická pre výskyt vitamínu A, ktorého má rakytník trikrát viac ako mrkva. Okrem toho v ňom nájdeme aj množstvo omega mastných kyselín, pektíny, silice a triesloviny, ktoré sú dôležité pre zdravý vývoj človeka.

Ideálnym obdobím, kedy začať užívať rakytník, je jeseň. Posilníte tak svoj organizmus a budete odolnejší proti vírusovým infekciám. Rakytník má aj tú vlastnosť, že regeneruje sliznicu podráždenú kašľom, a vie tiež uvoľniť hlien.

Nielen čaje

Rakytník najčastejšie zoženiete vo forme čaju. Je porciovaný v nálevových vrecúškach, z ktorých si každý deň môžete pripraviť čaj. Cenný je ale aj olej z jeho semien a plodov, ktorý má hojivé účinky na pokožku. Navyše, vo forme oleja účinky rakytníka pôsobia oveľa rýchlejšie a intenzívnejšie.

Lyžička rakytníkového oleja denne pozitívne pôsobí na vnútorné orgány. Regeneruje žalúdočnú sliznicu a potláča rozmnožovanie baktérie Helicobacter pylori, ktorá má na svedomí žalúdočné vredy.

Práve olej sa často dodáva aj do kozmetických prípravkov. Nájdeme ho v ošetrujúcich olejoch, ktoré pomáhajú udržiavať elasticitu pokožky, ale aj v prípravkoch určených na lesk vlasov. V kozmetickom priemysle sú však najvýznamnejšie  jeho blahodarné účinky na kožu. Pridáva sa do mastí určených pre ekzematikov a do prípravkov na liečbu akné. Rakytníkový olej totiž pôsobí protizápalovo. Akné tak nemá šancu sa rozširovať.

Ak chcete silnú dávku tejto blahodarnej rastliny, môžete použiť priamo koncentrovaný rakytníkový olej, ktorý sa dá použiť aj ako maska na tvár. Nezľaknite sa oranžovej farby a nie práve najlepšej vône. Nechajte olej na koži pôsobiť asi pätnásť minút, potom ho zmyte, ako to zvyčajne robievate s pleťovými maskami. Uvidíte, aká bude vaša koža vláčna a hebká. Rakytníkový olej má totiž tú výhodu, že nie je mastný ako iné oleje.