Vyznáte sa v kozmetike? Problematická pleť potrebuje tú svoju
Kozmetika, ktorú používame, nemá ľahkú úlohu. Musí našej pleti dodať všetko, čo jej zoberie nezdravé ovzdušie, zlé prírodné podmienky a životný štýl. Niekedy ale môže byť práve kozmetika príčinou našich kožných problémov. A to predovšetkým vtedy, keď máme problematickú pleť.
Ak máte aknóznu pokožku, často sa stretávate s pojmom komedogénna kozmetika. Čo si ale pod týmto termínom predstaviť? Komedogenicita je v podstate schopnosť prípravku vyvolať zápal kože, čo určite nechceme.
Aj keď nejde priamo o akné, tento stav je mu veľmi podobný. A ak už máte pupienky, môže vám tento typ kozmetiky stav pokožky ešte zhoršiť. Komedogénna kozmetika totiž upcháva póry. Aj keď látky vyvolávajúce tento stav z kozmetiky pomaly miznú, malé množstvo v nej ešte stále nájdeme. Na každého pritom môžu pôsobiť inak. Kto má sklon k akné, uvidí reakciu okamžite. Podobne negatívnym spôsobom reagujú komedogénne látky aj na spotenú kožu počas letných mesiacov.
Čomu sa teda vyhnúť?
1. Prípravky obsahujúce oleje
Aj keď oleje môžu na vašu kožu pôsobiť blahodarne, existujú medzi nimi typy, ktoré sú na aknóznu pleť úplne nevhodné. Oleje totiž prenikajú do pórov a upchávajú ich. Vzdať sa používania príjemných a vonných olejov preto ale nemusíte. Stačí si dávať pozor na to, aký prípravok kupujete. Vždy by na sebe mal mať uvedené, že ide o nekomedogénnu kozmetiku, prípadne na kombinovaných prípravkoch hľadajte výraz „oil free“. Viaceré výskumy potvrdili, že sa tento problém týka len niektorých typov olejov. Napríklad slnečnicového ani minerálnych olejov sa obávať nemusíte.
2. Parfumované prípravky
Síce nádherne voňajú, na koži však môžu napáchať mnoho škôd. Parfumované prípravky často spôsobujú na pokožke najrôznejšie alergické reakcie. Aby ste sa presvedčili, či ich vaša pokožka znesie, treba urobiť jednoduchý test. Aplikujte prípravok za ucho a tri dni sledujte reakciu. Ak bude koža v poriadku, môžete prípravok smelo používať. V opačnom prípade vyhľadávajte radšej kozmetiku s označením hypoalergénna či neparfumovaná.
3. Dekoratívna kozmetika
Možno si dávate pozor na to, ako sa o pleť staráte, ale zabúdate na ňu vo chvíli, keď sa líčite. Make-up, očné tiene, púder a lícenky nanášate na pleť, kde zostávajú v podstate väčšinu dňa. Je preto dôležité vyberať si tie správne prípravky. V ligotavých púdroch, lícenkách a očných tieňoch zvyčajne nájdeme malé čiastočky sľudy, ktoré môžu vo vašich póroch spôsobiť doslova pohromu. Farbivá v lícenkách zase obsahujú komedogénny uhoľný decht. Je preto lepšie voliť prírodné kozmetické produkty. Vyskúšať môžete lícenku s karmínom, čo je prírodné farbivo. Pozor si dávajte aj pri používaní rúžu. Čím je lesklejší, tým viac vosku a ďalších komedogénnych zložiek obsahuje. Vyberajte si skôr matné rúže a dávajte pozor, aby sa nedostali príliš blízko k hranici úst a tváre.