Vriedky vo vlasoch: prečo vznikajú a čo s nimi?
Objavili ste vo svojich vlasoch vriedky, ktoré vám znepríjemňujú život? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o akné, s ktorým môžete zabojovať. A verte, že nie ste sami, kto rieši podobné problémy. Drobné ranky či vyrážky totiž patria medzi najčastejšie neduhy vlasovej pokožky. Vieme, aké môžu byť ich príčiny.
1. Lupiny vo vlasoch
Ak sa vám tvoria lupiny, hrozí riziko, že sa z času na čas objaví aj nejaký ten vriedok. Lupiny totiž priam lákajú k ich „odlupovaniu“, čím si do raniek môžete veľmi ľahko zaniesť infekciu. A bolestivý pupienok je na svete. Nenechávajte preto pokožku s lupinami bez povšimnutia. Dnes na trhu existuje mnoho špecializovaných šampónov proti lupinám, ktoré si s nimi vedia efektívne poradiť. A nehanbite sa za lupiny! Nie sú ukazovateľom zlej hygieny. Sú niečo podobné, ako suchá koža na nohách.
2. Akné, ktoré preniklo do vlasov
Ak trpíte akné a pravidelne sa vám objavuje na tvári, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa rozšíri aj na vlasovú pokožku. Skúste si od svojho dermatológa nechať predpísať špeciálne mastičky lokálneho charakteru, ktoré sa hodia na vlasovú pokožku. Masť potom aplikujte na konkrétne vriedky. Ak nechcete používať masti z lekárne, môžete skúsiť aj vynikajúci tea tree oil, ktorý sa dá bežne zohnať. Miesto vydezinfikuje a príjemne upokojí podráždenú kožu. Ak vás svrbí alebo páli hlava, upokojte ju po umytí vlasov výluhom z byliniek. Výborne fungujú napríklad rumanček, žihľava alebo repík.
3. Alergická vyrážka
Lacné farby z drogérie alebo aj kozmetické prípravky na vlasy môžu vašu pokožku hlavy silne podráždiť. Tá zvyčajne zareaguje tak, že sa objaví vyrážka. Ide väčšinou o drobné pupienky, ktoré môžu miestami aj hnisať. V žiadnom prípade si ich neškrabte, aby ste si do raniek nezaniesli infekciu. A pátrajte po príčine. Vyvarujte sa lacnej kozmetike a kožu skúste upokojiť pomocou rastlinných olejčekov. Opäť môžete vyskúšať tea tree oil.
Ak sa objaví vyrážka vo vlasoch, vždy najskôr premýšľajte nad dôvodom. Môže ísť o netypickú potravinu, ktorú ste zjedli, o novú kozmetiku alebo o stres. Na domáce použitie ako prvá pomoc vynikajúco fungujú tinktúry. Vyrobíte ich napríklad zo žihľavy. Výborne pôsobia aj rastlinné oleje, predovšetkým mandľový. Pozor ale na ich časté užívanie, aby sa vám vlasy príliš nemastili.
Ak problémy s pupienkami na vlasovej pokožke pretrvávajú, určite by ste mali navštíviť lekára. Ich pôvod totiž nemusí súvisieť len s kozmetikou alebo nesprávnou životosprávou. Často za vriedky môžu aj najrôznejšie kvasinkové infekcie a ďalšie ochorenia, na ktoré už olejčeky ani rastlinná liečba nezaberajú.