Štyri spôsoby, ako zatočiť so suchými perami

Štyri spôsoby, ako zatočiť so suchými perami

Patríte medzi tie, ktoré bez balzamu na pery ani nevyjdú z domu? A keď naň zabudnete, musíte si hneď ísť nejaký kúpiť do najbližšej drogérie? Gratulujeme, ste ako väčšina žien na Slovensku. Určite to však neznamená, že je to v poriadku. Ak máte problémy s popraskanými perami len v zimnom období, môžete viniť mráz alebo nepriaznivé počasie. Ak ale trpíte celý rok, mali by ste zvýšiť pozornosť. Pery by totiž mali mať vlahu a hebkosť prirodzene. Naučíme vás, ako im ju vrátiť.

Jazyk nechajte v ústach

Vôbec nie ste sama, kto má tendenciu si suché pery olizovať. Prinesie im to ale iba krátkodobú úľavu a v skutočnosti tak situáciu iba zhoršíte. Na pery nanášate olizovaním tenkú vrstvu slín, ktoré ich vysušujú a na chladnom vzduchu môžu popraskať. Myslite na to, že pery na rozdiel od vašej kože nemajú nijakú prirodzenú tukovú vrstvu, ktorá by ich chránila. Pery sa nepotia, ani nemastia.

Pitný režim

Práve kvôli nedostatku tukových zásob musíte pery hydratovať inak – zvnútra. To znamená dodržiavať pitný režim. Možno ste si všimli, že po bujarom večierku, na ktorom si dáte veľa alkoholu, máte na druhý deň pery podivne stiahnuté a úplne červené. To je daň za alkohol, ktorý organizmus dehydruje. Skúste do svojho denného režimu zahrnúť šesť až osem pohárov vody. Pite ich počas celého dňa nad rámec čajov, káv a ďalších tekutín. Uvidíte, ako to vašim perám prospeje!

Ten správny balzam

Vyznať sa v ponuke balzamov na pery nie je žiadna sranda. Držte sa pritom niekoľkých zásad. Vždy skúmajte ich zloženie a vyhýbajte sa tým prípravkom, ktoré obsahujú minerálne oleje. Tieto oleje síce vytvoria na perách príjemný ochranný film, ale neprenikajú hlboko do kože a neliečia príčiny popraskania. Oveľa lepšie sú balzamy s obsahom prírodného bambuckého masla („shea butter“) alebo včelieho vosku. Na horskom slniečku v lete nezabúdajte na balzamy s UV filtrom. Počas zimných mesiacov používajte skôr mastnejšie prípravky a v lete si vyberajte tie hydratačné.

Do boja s vitamínmi

Rovnako ako koža, aj pery sú miestom, ktoré odráža náš životný štýl a stravovanie. To, čo jeme, je pre naše telo palivo, vďaka ktorému funguje. Buď dobre alebo horšie. Popraskané pery môžu byť ukazovateľom toho, že vám chýba vitamín B. Ak máte často opary, odporúča sa užívať vitamín B12, ale tiež vitamíny C, E a zinok. Keď sa chcete oparom vyhnúť, pozor na vysoký obsah arginínu v orechoch, čokoláde, želatíne či v cestovinách. Naopak, do svojho jedálneho lístka zaraďte viac rýb, morských rias, hlivu ustricovú či pivné kvasnice. Ak u vás už opar vypukol, môže vám pomôcť prístroj Face-Up! – mnohí užívatelia potvrdili jeho priaznivé účinky práve pri liečbe oparu.