Materské mlieko dokáže liečiť akné, tvrdia vedci

Materské mlieko dokáže liečiť akné, tvrdia vedci

Znie to trochu neuveriteľne, ale vedci z univerzity v Kalifornii prišli s prevratným objavom. Podľa nich si totiž s pupienkami na tvári dokáže poradiť obyčajné materské mlieko. Svoj výskum založili na ženách po pôrode, ktoré pod vplyvom hormonálnych zmien často trpia akné.

Spojenie materského mlieka a akné je prinajmenšom podivuhodné. Ak sa však pozrieme na to, aké látky materské mlieko obsahuje, pochopíme, prečo ide o taký unikátny prostriedok na liečbu akné. Musíme si uvedomiť, že materské mlieko dokáže novorodencov ochrániť pred množstvom zákerných infekcií, alergií a ďalších vonkajších vplyvov.

Na akej báze ale funguje u dospelých? Každé materské mlieko obsahuje kyselinu laurovú, ktorú môžeme okrem iného nájsť aj v oleji z kokosových orechov. Kyselina laurová vie proti akné účinne bojovať. Pôsobí protizápalovo a súčasne nemá nijaké vedľajšie účinky, ktoré iné antiseptické látky obvykle mávajú. Pupienky zlikviduje ešte vo fáze, keď sa neprejavujú na povrchu pokožky. Nehrozí preto žiadne sčervenanie a neukážu sa ani nepekné pupienky.

„Bežné prejavy akné postihujú osemdesiatpäť percent tínedžerov. Dnešné liečivé prípravky majú mnohé nežiaduce účinky a často spôsobujú sčervenanie a pálenie. Prípravky s obsahom kyseliny laurovej pritom nič také nespôsobujú,“ tvrdí doktorka Dissaya Pornpattananangkulová z University of California.

Podľa vedcov je s liečbou akné materským mliekom najlepšie začať ešte v období puberty, keď bývajú problémy s pupienkami najvýraznejšie. Pleť sa tak z najhoršieho dostane už v ranej fáze problémov, čo sa výrazne prejaví na jej stave aj v neskorších rokoch.

Kyselina laurová nie je, samozrejme, nijakou unikátnou látkou. Nájdeme ju i v iných typoch mlieka, napríklad v kravskom alebo kozom. V tom materskom jej ale je podľa kalifornských výskumov jednoznačne najviac.

Proti akné aj vráskam

Jeho použitie je pritom naozaj jednoduché. Stačí len pravidelne potierať mliekom problematickú pleť. V ideálnom prípade na noc, aby v ňom obsiahnuté látky mohli pôsobiť. Ak je vám celá procedúra nepríjemná, mlieko môžete zmiešať s vaším obľúbeným krémom. Výhodou je, že materské mlieko dokáže výrazne potlačiť aj prejavy starnutia. Takže jediným vedľajším efektom pri jeho používaní proti akné bude, že sa zbavíte aj vrások.

V súčasnosti neexistuje na trhu žiadny kozmetický prípravok, ktorý by materské mlieko obsahoval. Môže však byť len otázkou času, kým sa lekári z kalifornskej univerzity pre vývoj takého prípravku rozhodnú.

Materské mlieko pritom rozhodne nie je jediným kontroverzným spôsobom, ako si s pupienkami poradiť. V minulosti sa objavili aj pokusy liečiť akné napríklad vlastným močom. Takzvaná urinoterapia si však príliš veľa zástancov nenašla.

Oveľa menej spornou metódou je terapia, ktorá využíva fyziku, konkrétne vplyvy troch druhov silových polí – magnetického, svetelného a tepelného. Jediným prístrojom na svete, ktorý kombinuje tieto unikátne účinky, je Face-Up!. Na jeho vývoji pracovali českí vedci vyše desať rokov a už rok ho využívajú prví užívatelia. Podľa klinickej štúdie aj výsledkov z praxe má 90-percentnú úspešnosť. Jeho použitie je pritom bez vedľajších účinkov, bezbolestné a jednoduché – doma ho zvládne každý, stačí 10 minút denne.