Buďte imúnni! Pripravte sa na bacily vopred
Nádcha, nachladnutie, škrabanie v krku, ale napríklad aj angína či chrípka. Každý rok sa snažíte týmto virózam a chorobám typickým pre zimné obdobie predísť. Nie vždy sa to však darí. Vezmite to tento rok do vlastných rúk a pripravte sa na všetky jesenné choroby vopred.
Skoré vstávanie vám nerobí dobre, popoludní by ste si najradšej dali dvadsať minút rýchleho spánku, športovať sa vám nechce, a keď máte vyraziť večer za priateľmi, musíte sa presviedčať? Je vám to povedomé? Posledné dva mesiace sa náš organizmus postupne pripravuje na prichádzajúcu zimu. Výsledkom je, že strácate potrebnú energiu a cítite sa unavení. Je to preto, že sa vaše telo snaží obrniť, aby vás chránilo pred všetkými bacilmi a vírusmi. Vždy však existuje možnosť, ako mu v tom pomôcť.
Dostatok spánku
Mnohí ľudia tvrdia, aké úžasné je skoro vstávať, a že im stačí k životnému rytmu len sedem hodín spánku denne. Pravda je ale taká, že každý je iný. Všeobecne platí, že počas zimných mesiacov treba spánok predĺžiť. Sedem hodín určite nestačí. Aby ste sa cítili naozaj odpočinuto, je ideálne spať aspoň deväť hodín denne. Ak sa vám nedarí zaspať alebo sa v noci budíte, skúste sa zamyslieť nad svojím denným režimom. Možno ste preťažení, možno spíte pridlho, a možno len potrebujete zmeniť jedálny lístok alebo niektoré návyky.
Pred uložením sa do postele určite vyvetrajte spálňu, neprekurujte ju a skúste nejesť aspoň dve hodiny pred spaním. K dobrému spánku výborne poslúži aj šport. Budete príjemne unavení. Naopak, ak pred spaním pijete alkohol, spať sa vám dobre nebude, a to ani keď zaspíte do piatich minút. Po večierku vaše telo sústredí svoje sily na to, aby odbúralo alkohol, a preto určite neoddychuje tak, ako by malo.
Poriadna dávka vitamínu
Či už chceme alebo nie, v zime automaticky jeme menej zeleniny a ovocia. Skúste sa na to zamerať a spočítať si, koľko kusov ovocia a zeleniny do seba za deň dostanete. Ak viete, že máte problém zjesť dostatočné množstvo vitamínov v prirodzenej forme, vyskúšajte vitamínové doplnky v tabletkách. Siahnite najmä po vitamínoch B, C, A, D a E, ktoré dokážu posilniť vašu imunitu. A nielen to.
Vitamíny a minerálne látky sú dôležité pre zdravie vašich kostí, vlasov, nechtov a kože. Predovšetkým pokiaľ trpíte akné, môže sa stav vašich pupienkov počas zimy zhoršiť. Vaše telo totiž nedostáva dostatok viacerých vitamínov, ktoré pokožka potrebuje pre svoje zdravé fungovanie. Rovnako jej chýba aj slnečné žiarenie, ktorému sme v zime vystavení pomenej.
Zdravie v bylinkách
Pred chorobami vás môžu ochrániť aj najrôznejšie bylinky, ktoré si môžete sami nazbierať, prípadne kúpiť v špecializovaných predajniach. Bylinkové zmesi vedia stimulovať bunky imunitného systému a poradia si aj s mnohými typmi nachladnutia. Skúsiť by ste určite mali echinaceu, rakytník či zmesi s obsahom hlivy ustricovej.