Brnianski vedci vyvinuli prístroj proti lupienke. Financovať ho bude predaj Face-Up!-u

Brnianski vedci vyvinuli prístroj proti lupienke. Financovať ho bude predaj Face-Up!-u

Brno – Vyliečiť sa síce nedá, zmierniť prejavy však áno. Lupienkou trpí v Českej republike vyše 250-tisíc ľudí a ich počet neustále rastie. Uľahčiť liečbu by im mohol pomôcť nový prístroj, ktorý sa vyvíja v Brne. „Blahodarný účinok novej fyzikálnej metódy na kožu sme si overili na prístroji Face-Up!, ktorý účinne pomáha odstrániť akné. Teraz je pred nami ďalšia výzva, a to upraviť parametre svetelného poľa tak, aby pomáhalo aj pri liečbe lupienky,“ konštatuje výskumník Ivan Rampl. Vývoj prístroja chcú vedci dokončiť do piatich rokov.

Veľký otáznik priniesol pred desiatimi rokmi do svetovej vedy tím brnianskych výskumníkov pod vedením Ivana Rampla, ktorý objavil tzv. impulzné magnetické pole. Vedci prišli na to, že táto fyzikálna sila priaznivo ovplyvňuje bunkový metabolizmus a dá sa využiť v kozmetike aj medicíne.

„Zistili sme, že impulzné magnetické pole má v kombinácii so svetelným poľom a teplom prekvapivé účinky na kožné bunky. Zrýchľuje ich metabolizmus a pomáha zlepšiť vlastnosti kože – tlmí výdaj kožného mazu, pleť sa lepšie hydratuje, zvyšuje sa jej pružnosť a vyrovnávajú sa nerovnosti na pleti,“ popísal autor výskumu Ivan Rampl.

Výsledky sú nádejné

Výskum a klinické testovanie trvali desať rokov. Ako prvý produkt vedci vytvorili prístroj Face-Up! proti akné, na ktorom si overili účinnosť fyzikálnej metódy na regeneráciu kože v praxi. „Máme na prístroj ohlasy z celého sveta. Ľudia trpiaci lupienkou nám píšu, že im v oblasti tváre po použití prístroja lupienka mizne, a preto sme sa rozhodli vo výskume pokračovať práve na tejto chorobe,“ konštatuje Michal Rampl, syn vedca, ktorý pomohol pretaviť výsledky vedeckého výskumu svojho otca do reálneho života.

„Z predchádzajúceho výskumu vieme, že prístroj by mohol dobre fungovať proti lupienke, ale aj na zrýchlenie liečby otvorených rán alebo popálenín,“ konštatuje vedec Ivan Rampl. „Teraz chceme vytvoriť medziodborový tím zložený z odborníkov z oblasti fyziky, elektroniky, biochémie a medicíny. Budeme skúmať správne parametre nastavenia svetelného poľa, značný čas zaberú aj klinické skúšky.“ Do výskumu by sa mali zapojiť Vysoká škola technická, Karlova a Masarykova univerzita a Biofyzikálny ústav Akadémie vied. Väčšina z týchto inštitúcií sa podieľala aj na predchádzajúcom výskume.

Peniaze na výskum z prístroja proti akné

Otec a syn veria, že sa im vďaka pokračovaniu výskumu podarí zostrojiť rovnako účinný prístroj aj na liečbu lupienky. Nebude to však zadarmo. „Výskum bude stáť okolo 20 miliónov korún. Už sme požiadali o grant, výsledok budeme vedieť na jar. Ak však peniaze nedostaneme, nevzdáme sa, výskum budeme financovať z predaja prístroja Face-Up! proti akné, ktorý používa aj thajská miss či arabskí šejkovia,“ konštatuje Michal Rampl.

Výskum liečby rakoviny? Hudba budúcnosti

Tím docenta Rampla by sa v budúcnosti rád vrátil i k výskumu vplyvu impulzného magnetického poľa na nádorové bunky. Počas predchádzajúceho výskumu vedci zistili, že v okolí impulzne napájaných toroidných cievok sa nádorové bunky ničili, zatiaľ čo zdravé bunky sa poškodzovali menej a pre niektoré bolo pole dokonca prospešné. „To je ale zatiaľ hudba budúcnosti. Výskum je veľmi drahý, na jeho pokračovanie sme už niekoľkokrát žiadali o granty. Bolo nám však povedané, že základný výskum nie je v súčasnosti prioritou,“ uzavrel vedec Ivan Rampl.