Akné v dospelosti. Vieme, čo zaň môže
Márne si lámete hlavu nad tým, prečo bojujete s pupienkami, aj keď už dávno nie ste „násťročná“? Zo štatistík vyplýva, že problematickú pleť má až 25 % žien okolo štyridsiatky a dokonca 15 % žien okolo päťdesiatky. Málokto si však uvedomuje, čo všetko okrem hormonálnej nerovnováhy má vplyv na tvorbu akné.
Prekvapivé príčiny akné sa pritom dajú veľmi jednoducho odstrániť. Stačí si dať pozor na niekoľko vecí.
1. Na čom cvičíte
Chodíte na jogu, ale cvičebnú podložku ste snáď nikdy neopláchli? Chyba! Rovnako tak môže problémy spôsobiť nevetraná cyklistická prilba alebo športové oblečenie, ktoré používate. Základom je všetko čistiť, aby sa baktérie nemali šancu rozmnožovať. Vyberajte si cvičebné pomôcky z prírodných materiálov, ktoré kožu natoľko nedráždia a neudržiavajú vlhkosť. Ak radi používate podložky priamo vo fit centre, radšej na ne vždy položte uterák. Nikdy neviete, kto ich používal pred vami.
2. Aké mlieko pijete
Produkty z odstredeného mlieka, ale aj odstredené mlieko samotné, obsahujú zvyčajne viac cukru ako klasické mlieko. A cukor vašej pleti rozhodne neprospieva. Omnoho lepšie je využívať produkty, ktoré majú rastlinný pôvod. Skvelé je napríklad mandľové mlieko, kokosové alebo sójové. Navyše, všetky sú bohaté na vlákniny, ktoré majú na organizmus blahodarný účinok.
3. Aký máte strih vlasov
Možno vám to nikdy nenapadlo, ale vlasy sú s pokožkou v úzkom kontakte. Ak trpíte akné a máte mastnejšiu pleť, určite sa vyvarujte ofine alebo pätke zostrihnutej tak, že vám zasahuje do tváre. Koža pod nimi totiž zle dýcha, póry sa veľmi ľahko zanesú a pupienky sú na svete. Navyše, vlasov sa častejšie dotýkate, pretože máte tendenciu odstraňovať ich z čela, tým sa však častejšie dotýkate aj kože.
4. Ako si umývate tvár
Ľudia s mastnejšou pleťou majú tendenciu umývať si tvár dôkladnejšie. Drhnú ju oveľa častejšie ako druhí. Odborníci a dermatológovia však radia príliš to nepreháňať. Tvár by ste si mali umývať maximálne dvakrát denne, aj to nie dlhšie ako 40 sekúnd. Na kožu by ste určite nemali tlačiť a nemali by ste používať ani froté rukavičky či hubky. Zostávajú totiž vlhké a ako je známe, vlhkosť rady vyhľadávajú baktérie, ktoré stav vášho akné môžu dramaticky zhoršiť. A čím pokožku umývať? Ideálne je zvoliť umývaciu emulziu bez alkoholu, ktorá nebude pleť zbytočne vysušovať.
Všeobecne povedané, je dôležité aspoň raz za mesiac zveriť svoju pleť do rúk odborníka. Vyhliadnite si vo svojom okolí kozmetičku, ku ktorej budete pravidelne chodiť. Obzvlášť vtedy, keď máte problematickú pleť, potrebujete profesionálnu starostlivosť. Môžete si ju ale dopriať doma. Prístroj Face-Up!, ktorý využíva ako jediný na svete kombináciu plošného impulzného magnetického a svetelného poľa a tepla, je určený na domáce použitie. Stačí ho aplikovať 10 minút denne, ideálne ráno a večer. Podľa klinických štúdií prístroj pomohol 90 % pacientov s akné.