Akné na brade: prečo sa tvorí práve tam
Skúsenosti ľudí hovoria za všetko – najčastejším miestom, kde sa tvorí akné, ja takzvaná zóna T, teda oblasť čela, nosa a brady. Bohužiaľ, je to zároveň miesto, ktoré vystavujeme najviac na obdiv. Práve v zóne T akné často zostáva aj po tom, čo sme jeho prejavy už v zásade zmiernili. Pupienky sa vtedy tvoria hlavne na brade.
Často sa práve o akné na brade hovorí ako o tom najproblematickejšom. Podľa mnohých dermatológov je totiž prepojené so správnym fungovaním vnútorných orgánov človeka. Pupienky v oblasti brady často upozorňujú na problémy so žalúdkom, nesprávne stravovanie sa a s ním spojené zlé trávenie a vnášanie toxínov do organizmu. Vriedky na oboch stranách čeľuste si zase ľudia spájajú najmä s gynekologickými a hormonálnymi problémami.
Nič však nie je také jednoznačné, ako to na prvý pohľad môže vyzerať. Brada je totiž aj miestom, ktoré pri starostlivosti o pleť často zanedbávame. Pri umývaní tváre a jej následnom čistení si dávame záležať hlavne na čele a nose. Pritom aj oblasť brady si vyžaduje rovnakú starostlivosť, aj keď sa obvykle nepotí až toľko ako čelo a nos.
Pupienky na brade sa často objavujú u žien po vysadení hormonálnej antikoncepcie. Dôvod je jednoduchý. Hormóny ovplyvňujú tvorbu mazu v mazových vačkoch. Mazu je viac, kožné bunky preto rýchlejšie odumierajú a šupinky, ktoré sa odlupujú, následne upchávajú póry v koži. Tieto „zátky“ poznáte ako čierne bodky. Na miestach, kde je pór upchatý, sa tvoria baktérie. A práve tie potom na mieste upchatia spôsobujú zápal. Vytvorí sa pupienok, ktorý sčervená, prípadne sa na ňom objaví aj biela hlavička, čo je vlastne nahromadený hnis, a teda zápalová reakcia.
Čo robiť s pupienkami na brade
Najskôr vyskúšajte rovnaké metódy, ktoré zabrali na akné na iných častiach vašej tváre. Pleť si čistite dvakrát denne s použitím špeciálnych prípravkov na problematickú pleť. Preparátom, ktoré obsahujú mydlo alebo alkohol, sa však radšej oblúkom vyhnite. Kožu by ste vysušili, čím by ste iba podporili tvorbu mazu. A to predsa nechcete.
K umytiu tváre môžete použiť aj nechlórovanú vodu, napríklad dojčenskú, ktorá nie je tvrdá a pleť nebude zbytočne vysušovať. Medzi overené rady patrí aj liečba čajom. Stačí namočiť vatový tampónik do čierneho či zeleného čaju alebo rooibosu a jemne prikladať na vriedky.
Samozrejme, vplyv na pupienky má aj strava. Skúste preto z vášho jedálneho lístka vyradiť sladké, kofeín, biele pečivo a vyprážané jedlá. Dbajte o pitný režim a nezabúdajte ani na vitamíny, ako napríklad vitamín C alebo zinok.
Ak vaša snaha stále nezaberá, bude vhodné navštíviť dermatológa, ktorý vám odporučí zásadnejšiu liečbu. Skúsiť môžete aj domácu liečbu s použitím prístroja Face-Up!, ktorý má v tlmení príznakov akné 90-percentnú účinnosť.