Akné a jeho typy: aké máte vy?
Asi ste si už všimli, že akné nevyzerá vždy rovnako. Čo máte na tvári vy, nemá vaša kamarátka, a naopak. Rozlišujeme totiž hneď niekoľko foriem akné. Od malých pupienkov až po rozsiahle hnisajúce akné, ktoré často pokrýva celé čelo alebo bradu. Je dôležité vedieť, aký typ akné máte práve vy. Od toho sa potom odvíja liečba aj čistenie pleti.
Komedonové akné
Je to klasická forma akné, ktorou trpí väčšina dospievajúcich. Spoznáte ho podľa červených pupienkov s bielymi hlavičkami, prípadne podľa čiernych bodiek. Akné sa tvorí preto, že v mazových žľazách vzniká zápal. Mazová žľaza sa čiastočne upchá a na tomto mieste sa rozmnožia baktérie, ktoré s mazom a odumretými bunkami nemôžu slobodne odchádzať z kože.
Čierne bodky vznikajú podobne. Mazová žľaza sa ale v tomto prípade upchá úplne. Často sa ľudia domnievajú, že čierne bodky sú špinavé póry. To však nie je pravda. Odumreté bunky nemôžu odchádzať preč z tela a hromadia sa v žliazke, vysušujú sa a v kontakte so vzduchom oxidujú. Práve preto majú čiernu farbu.
Prvý typ akné zvládnete zlikvidovať alebo aspoň zmierniť aj sami. Stačí zlepšiť svoje stravovacie návyky, vhodnými prípravkami si čistiť pleť dvakrát denne a piť dostatok tekutín.
Papulopustulózne akné
Papuly a pustuly sú – jednoducho povedané – pupienky vyššieho štádia. Pri tomto type akné prebiehajú v koži silnejšie zápaly, kvôli ktorým následne vznikajú červené aj biele vriedky. Zápal pod vplyvom baktérií silnie a koža opuchne. Napnutá koža, samozrejme, bolí a chce si vytvoriť viac miesta. Nakoniec žliazka praskne a baktérie s mazom a odumretými bunkami sa dostanú von. Telo sa však snaží zabrániť silnému pôsobeniu baktérií, preto reaguje tak, že postihnuté miesto pokryje hnisom.
Druhý typ akné môžete zmierniť používaním vhodnej kozmetiky. Pomôcť môžu aj špeciálne prístroje proti akné, ktoré je možné používať i doma. Medzi ne patrí napríklad Face-Up!, ktorý s použitím kombinácie plošného impulzného svetelného a magnetického poľa a tepla zlepšuje kvalitu pleti.
Konglobované akné
Posledný typ je najťažšou formou akné. Vznikajú pri ňom cysty a takzvané nodusy (uzlíky). Prejavuje sa ťažkými hnisavými ložiskami a po jeho vyliečení často vznikajú, bohužiaľ, aj jazvy. V podstate ide o podobný typ akné ako je papulopustulózne, avšak s tým rozdielom, že baktérie v tomto prípade prenikajú do širšieho okolia a tkanivo sa zapáli do takej hĺbky, že zostane trvalo narušené.
Najťažšie formy akné sa už nedajú liečiť domácim používaním vhodných kozmetických prípravkov. Ak máte hnisavé pupienky, je lepšie vyhľadať dermatológa, ktorý odporučí vhodnú liečbu.