Akné a hormóny. Ako sa ovplyvňujú?

Akné a hormóny. Ako sa ovplyvňujú?

Akné nie je výnimočné. Trápi osemdesiat percent ľudí. Akné nie je ani prieberčivé – trápi rovnako ženy, ako aj mužov. Dokonca už dávno neplatí ani to, že je iba ochorením tínedžerov. Čo zaň môže? V prvom rade sú to hormóny. Práve tie totiž ovplyvňujú tvorbu kožného mazu.

Prvá hormonálna nerovnováha sa zvyčajne objavuje v období puberty. Telo sa snaží „bojovať“ s novým prívalom hormónov, ktoré dovtedy nepoznalo. Práve z tohto dôvodu vzniká akné. Prebytok mužského pohlavného hormónu totiž pôsobí na mazové žľazy, ktoré produkujú viac mazu, s ktorým si pokožka nevie poradiť. Preto vznikajú zápalové reakcie, červené miesta a pupienky.

Pubertálna hormonálna nerovnováha zvyčajne v dospelosti končí, problémy s akné však má aj mnoho dospievajúcich žien. Ako je to možné? Opäť sú na vine hormóny. Ich produkcia je totiž v jednotlivých fázach menštruačného cyklu rôzna. To je dôvodom, prečo sa občas pred menštruáciou objaví nejaký ten pupienok.

Ale oveľa zásadnejší vplyv na tvorbu akné v dospelosti má hormonálna antikoncepcia a jej následné vysadenie. Po dvoch až troch mesiacoch od vysadenia sa obvykle hormonálna hladina „rozhodí“ a telo začne produkovať viac mužských hormónov. Obvykle sa najskôr objaví drobná krupička na miestach, ktoré sa nám najviac mastia – okolo brady, na T zóne alebo okolo vlasov. Postupne začneme pravidelne nachádzať pupienky aj v hornej tretine chrbta a na tvári.

Zlou správou je, že hormonálnu hladinu upraviť nedokážete, teda pokiaľ nechcete opäť brať antikoncepciu alebo iné lieky na hormonálnej báze. V obdobiach narušenia hormonálnej rovnováhy je preto ideálne prikloniť sa k zdravému životnému štýlu, jesť veľa zeleniny a predovšetkým piť dostatok vody. Budete si musieť zvyknúť aj na nový spôsob čistenia pleti. Bude vyžadovať väčšiu dôslednosť aj špeciálne prípravky na problematickú pleť.

Predovšetkým ženy sa však s akné ešte niekoľkokrát v živote zrejme stretnú. Hormonálny výkyv ich čaká v období tehotenstva a následne aj počas dojčenia. Práve v tomto období je liečba pupienkov zložitejšia, pretože na ne nemožno použiť kozmetiku či lieky, ktoré tehotné ženy nesmú užívať. Ale v nevýhode nie sú iba ženy. U mužov sa akné v dospelosti objavuje tiež, a to najčastejšie v období, keď sú pod veľkým tlakom alebo keď majú stres v práci.

Aj keď na trhu je dostupné nespočetné množstvo liekov a kozmetiky proti akné, podľa štatistík dermatológov sa mnohí ľudia akné nezbavia za celý svoj život. Pravdou tiež je, že akné je z veľkej miery dedičné. Ak vaši rodičia trpeli akné, máte až päťdesiatpercentnú pravdepodobnosť, že budete s pupienkami bojovať aj vy.