Akné u detí. Čo s ním?
Aj keď si tvorbu akné spájame najmä s obdobím puberty a dospievania, nevyhýba sa občas ani tým najmenším. Stáva sa, že sa zapálené pupienky objavia na pleti malých detí, niekedy i novorodencov. Prečo sa akné tvorí? A ako si s ním poradiť?
Akné sa u detí môže tvoriť dokonca hneď po pôrode, už od druhého týždňa. Zvyčajne sa pupienky tvoria na tvári – na nose, brade a čele – a spočiatku vyzerajú len ako bežná vyrážka. Až neskôr sa na nich objaví typická biela čiapočka. Akné u malých detí, rovnako ako aj u dospelých, ovplyvňujú hormóny. Možno nechápete, kde sa u novorodencov môžu hormóny vylučovať. Všetko sa spája s pôrodom a následným kojením, pri ktorom sa hormóny môžu na dieťa preniesť.
S detským akné sa obvykle stretávame do pol roka veku dieťaťa. Ak pupienky naďalej vznikajú aj neskôr, môžu za to tri dôvody. Môže ísť o základný problém upchávania pórov, príčinou vzniku môže byť aj alergická reakcia na nejakú potravinu alebo liek. A ak žena svoje dieťa kojí aj po pol roku od pôrodu, stále sa do jeho tela dostávajú hormóny. V tomto prípade ale samozrejme neplatí, že každé kojené dieťa musí mať akné.
Ako čistiť detskú pleť?
Rovnako ako problematická pleť dospelých, aj tá detská potrebuje špeciálnu starostlivosť. Určite však vynechajte všetky špeciálne prípravky. Detská pokožka je oveľa citlivejšia ako koža dospelého človeka a potrebuje šetrné zaobchádzanie. Pleť bábätku ošetrite iba jemným mydlom a vodou, umývajte mu postihnuté miesta jeden až dvakrát denne prstami alebo dlaňou. Vždy buďte jemní, aby ste nepodráždili kožu.
Pozor by ste mali dávať aj na to, do čoho dieťa obliekate. Akné môže zhoršiť aj oblečenie, ktoré ste predtým vyprali v dráždivom pracom prostriedku. Vždy je lepšie vybrať taký výrobok, ktorý je špeciálne určený pre dojčatá. Dôležité je aj udržiavať postihnuté miesta v suchu. V čase, keď deťom rastú prvé zuby, im treba neustále utierať sliny. Pokožka by nemala byť vlhká.
Dieťaťu by ste tiež mali pravidelne strihať ostré nechty, ktorými by si mohlo rozškriabať pupienky. Do otvorenej ranky by si potom mohlo zaniesť infekciu. Aj preto pupienky nikdy nevytláčajte ani neškrabte. Mohli by ste dieťaťu ublížiť.
Majte na pamäti, že detské akné nie je žiadnou predzvesťou toho v dospievaní. S pupienkami v novorodeneckom období detí bojuje mnoho matiek, a naozaj sa po pár mesiacoch stratia. Aj keď ide o nepríjemný kozmetický problém, zvyčajne nemá žiadne zdravotné následky. Ak by však problematická pleť pretrvávala, prípadne by pupienky začali hnisať, je lepšie vyhľadať odborníka.