Akné a jeho príznaky: pripravte sa včas

Akné a jeho príznaky: pripravte sa včas

Nepekné pupienky, boľavé sčervenené miesta a nikdy sa nekončiaci boj. Akné dokáže poriadne potrápiť. Do dvadsaťpäťky ním trpí 85 až 90 percent populácie, nevyhýba sa však ani deťom alebo ľuďom (najčastejšie ženám) po tridsiatke. Akné ale samozrejme na krásnej pleti nevznikne za jednu noc. Pokožka sa mení postupne, a ak si zmeny v jej kvalite všimnete včas, môžete toho veľa zachrániť. Alebo aspoň zmierniť príznaky.

Akné na vašej pleti mnohokrát bujnie ešte skôr, ako si to vôbec stihnete všimnúť. Tento postupný vývoj hnisavého uhríka sa volá mikrokomedo. Zúži sa mazový kanálik a postupne sa začne upchávať odumretými kožnými bunkami. Ak si v tejto fáze nečistíte pleť, ani sa o ňu nijak špeciálne nestaráte, mikrokomedo sa zmení na takzvané uzavreté komedo. Ani to nie je pri letmom pohľade na koži vidieť. Aby ste odhalili uzavreté komedo, musíte pleť napnúť. Práve tento test môžete vykonávať, ak netrpíte akné. Hneď tak budete vedieť zistiť, či sa na pokožke niečo zmenilo.

Uzavreté komedo sa neskôr premení na otvorené komedo, ktoré už všetci dobre poznáme pod pojmom čierna bodka. Zdanlivo neškodný výstupok však môže prasknúť a jeho obsah sa vleje do podkožia, kde spôsobí zápalovú reakciu. A akné je na svete.

Prevencia je základ

Ak ste majiteľmi čistej a krásnej pleti, buďte v strehu. Ideálne je pravidelné ošetrovanie pleti u kozmetičky, ktorá šetrne vyčistí upchaté póry. Domáce vytláčanie komedonov totiž často spôsobí ešte väčšie problémy. Uhríky sa môžu zapáliť, takže je nakoniec pupienkov ešte viac.

Základom je pleť dvakrát denne čistiť prípravkom, ktorý ju nepodráždi. Ideálne sa treba vyhnúť tým s obsahom alkoholu. Je dobré myslieť tiež na to, čo telu dodávame. Pestrá a vyvážená strava s obsahom dôležitých minerálov,  z ktorých najdôležitejší je zinok, môže mať na stav pokožky významný vplyv.

Nadbytok cukru, alkohol, korenisté jedlá a fajčenie cigariet majú na pleť, naopak, veľmi negatívny vplyv. Akné sa tvorí vo väčšej miere a jeho vyliečenie môže trvať dlhšie.

Odborníci okrem pravidelného čistenia pleti odporúčajú aj peeling, a to aspoň jedenkrát týždenne. Peeling by mal byť jemný a určený priamo na tvár. Dokonale odstráni odumreté bunky, ktoré sa podieľajú na upchávaní pórov a následnej zápalovej reakcii. Treba však dobre zvážiť, či použijeme peeling na pleť, ktorá už akné trpí. U ťažkých foriem akné by totiž mohol úplne neočakávane spôsobiť opačnú reakciu. Kožnú infekciu z hnisavých komedonov by mohol preniesť aj na ďalšie časti pleti. Je preto vždy dobré poradiť sa s dermatológom alebo kozmetičkou, či a aký peeling na pleť používať.

Face-Up!, najšetrnejšia prevencia

Jedným z najšetrnejších spôsobov prevencie je používanie prístroja Face-Up!. Môžete ho používať dlhodobo, i keď vás netrápia nijaké viditeľné problémy s pupienkami. Prístroj je veľmi šetrný, preto sa nemusíte báť žiadneho prepätia pokožky. Face-Up! pôsobí pri dlhodobom používaní preventívne, znižuje možnosť návratu akné, prípadne zamedzuje jeho väčšiemu šíreniu.