Najväčší bojovník proti akné? Vitamíny!
O vplyve stravy na akné sa toho už napísalo mnoho. Všetci dobre vieme, že to, čo jeme, ovplyvňuje náš vzhľad, náladu aj zdravie. Tentokrát sa však zamierame na vitamíny a minerály, neviditeľné súčasti stravy, vďaka ktorým môžete svojej pleti dodať stratenú rovnováhu.
Na vitamínoch a mineráloch je najlepšie to, že ich nemusíte nikde zložito zháňať. Mnohé z nich nájdete v potravinách a ak pátrate po tom, čo jesť, nie je nič jednoduchšieho, ako si ich zaobstarať v lekárni. Dávajte ale pozor na to, ktoré vitamíny kupujete. Nie všetky ničia akné. A ak používate prístroj Face-Up!, pozor na áčko.
Vitamín A
Zvyčajne býva súčasťou najrôznejších preparátov proti akné. Nájdete ho ale aj v bežných potravinách. Dostatok je ho v marhuliach, melónoch, kapuste, mrkve, špenáte alebo brokolici. Nájdete ho však aj v lososovi či vo vaječnom žĺtku. Ak budete mať nedostatok vitamínu A, prejaví sa to na stave vašej pleti. Bunky rýchlejšie stratia svoju elasticitu. Naopak, pri nadmernom užívaní riskujete otravu. Našťastie to v našich podmienkach príliš nehrozí. Problémy s otravou však mali napríklad polárne expedície, ktoré jedávali vlčiu pečeň, ktorá obsahuje veľké množstvo vitamínu A.
Ak používate prístroj Face-Up!, dávajte si pozor. Ten sa totiž neodporúča používať v kombinácii s liekmi zvyšujúcimi citlivosť kože na svetlo, tzv. fotosenzitívnymi liekmi, ktoré niekedy obsahujú deriváty vitamínu A. Tieto prípravky reagujú hlavne na UV svetlo, zatiaľ čo Face-Up! používa červené svetlo a k podráždeniu by preto dochádzať nemalo. Každá pleť je ale inak citlivá, takže ak chcete tieto lieky používať v kombinácii s prístrojom, radšej sa najskôr poraďte so svojím dermatológom.
Vitamíny C a E
Sú hlavnými antioxidantmi, ktoré vedia upokojiť podráždenú pleť a súčasne ju regenerovať. Vitamín E dokonca pôsobí proti starnutiu a dokázateľne aj ako prevencia proti rakovinovému bujneniu. Nájdeme ho v orieškoch, sóji, olivovom oleji, brokolici alebo listovej zelenine. Vitamín C sa nachádza v citrusoch, paradajkách, paprike alebo v kivi.
B komplex
B komplex je súhrnný názov pre vitamíny B. Nie všetky vitamíny B sú však vhodné na liečbu akné. Kým vitamíny B2 a B5 zmierňujú prejavy akné, B6 a B12 ich môžu v niektorých prípadoch dokonca vyvolať. Ak ale budete užívať prípravky označené ako B komplex, nemusíte sa báť zhoršenia vášho akné. Dávkovanie je prispôsobené tak, aby ste prijímali len také množstvo jednotlivých vitamínov B, ktoré váš organizmus potrebuje.
Zinok
Nájdeme ho v pečeni, morských plodoch, žĺtkoch a tmavom mäse. Vegetariáni môžu jesť mandle, semienka, orechy a obilné klíčky. Pre vývoj človeka je zinok nenahraditeľný. Okrem iných funkcií ma významný vplyv na stav pleti. Vytvára totiž prostredie, ktoré sťažuje baktériám akné množenie. Zvyšuje imunitu a dokáže tlmiť zápalové reakcie pleti.
Selén
Chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov a má dobré antiseptické vlastnosti. Aj preto sa selén výborne hodí na liečbu akné. Upokojuje podráždenú pleť a sčervenené vredy sú vďaka nemu menej viditeľné. Selén tiež pôsobí pozitívne na elasticitu pokožky, takže jazvičky po akné sa hoja rýchlejšie. Veľmi si rozumie so zinkom, preto ich lekári odporúčajú užívať spoločne. Bežne ho nájdete v zelenine a morských rybách.