Máte suchú kožu? Pozor na sulfáty
Milujete bohatú a voňavú penu pri sprchovaní alebo umývaní vlasov? Kto by ju nemal rád! Pena nám totiž evokuje, že naše telo alebo vlasy práve veľmi starostlivo umývame. Málokto z nás ale pátra po tom, ako je možné, že všetky umývacie prostriedky alebo kozmetické prípravky v spojení s vodou toľko penia. Môžu za to takzvané sulfáty, ktoré v zložení prípravku najčastejšie nájdete pod označením SLS. Jednoducho im môžeme hovoriť penidlá. Ale aké majú účinky?
Prvé, čo by nás malo zaraziť, je to, že sa sulfáty nepoužívajú iba v kozmetických prípravkoch. Ľahké penidlá nájdeme aj v Jari (na ktorej sa nám tiež veľmi páči, ako pekne pení) alebo napríklad i v prípravkoch proti škvrnám. Sulfáty totiž dokážu veľmi jednoducho odstrániť nečistoty aj všetku mastnotu.
A v tom je práve ten zásadný problém. Hoci nemáme radi mastnú kožu a vlasy, v skutočnosti je maz, ktorý produkujú naše kožné bunky, do určitej miery potrebný. Sulfáty v šampónoch, kondicionéroch alebo sprchových géloch prenikajú hlboko do kože a pripravujú ju o jej prirodzenú hydratáciu a bariéry, ktoré vlasové folikuly chránia pred vonkajšími vplyvmi. Ak máte citlivú kožu, zrejme bude pri dlhodobom používaní prípravkov so sulfátmi podráždená. Vo vlasoch sa môžu dokonca objaviť lupiny alebo vám môžu začať vypadávať vlasy. Na koži pôsobením sulfátov zasa môže vzniknúť seboroická dermatitída, čo je nepríjemné kožné ochorenie, pri ktorom sa šúpe a svrbí pleť.
Varianty bez chémie
Ak je vaša pleť podráždená, máte problémy s vlasovou pokožkou alebo cítite, ako je po sprche vaša koža napnutá, určite najskôr skontrolujte zloženie kozmetiky, ktorú používate. Nezabudnite ani na intímne umývacie gély, zubnú pastu alebo umývacie gély na tvár a odličovacie vody. Ak obsahujú sulfáty, radšej ich vymeňte.
Na trhu dnes zoženiete mnoho prípravkov na prírodnej báze, ktoré sulfáty nahrádzajú inými zložkami. Vyskúšať môžete biokozmetiku bežne dostupnú v drogériách, prípadne drahšie prípravky v špecializovaných predajniach. Naozaj kvalitné vlasové šampóny zoženiete od dvadsiatich piatich eur, sprchové gély od šiestich eur za bežné balenie.
Pripravte sa na to, že prírodná kozmetika nepení toľko, ako ste si zvykli. To ale rozhodne neznamená, že by nevedela odstrániť nečistoty. Zlatým pravidlom je použiť prípravok dvakrát po sebe. Prvé umývanie zneškodní najväčšiu časť nečistôt, pri druhom kole už vytvoríte aj trochu peny.
Ak budete mať po mesiaci používania kozmetiky bez sulfátov stále problémy so suchou kožou, penidlá zrejme nebudú tým hlavným problémom, ktorý vás trápi. Aby ste mali zdravšiu pleť, môžete vyskúšať aj patentovaný prístroj Face-Up!. Ten urýchľuje metabolizmus kožných buniek a pomáha zlepšiť vlastnosti kože – nielenže tlmí vylučovanie kožného mazu, ale pleť tiež lepšie hydratuje, zvyšuje jej pružnosť a vyrovnáva jej nerovnosti.