Spojené štáty rušia plastové perly v kozmetike. Ničia prírodu

Spojené štáty rušia plastové perly v kozmetike. Ničia prírodu

Všetci si ich kupujeme. Krémy, sprchové gély, peelingy a účinné séra, ktoré obsahujú drobné mikroperličky, sa nám javia účinnejšie ako iná kozmetika. Výrobcovia veľmi dobre vedia, že drobné čiastočky v kréme vyzerajú efektne, a tak sa s nimi aspoň na našom trhu stretávame stále častejšie. Americký trh však mikroperličky už čoskoro opustia. Prezident Spojených štátov Barack Obama totiž s účinnosťou od prvého júla tohto roka zakázal drobné čiastočky plastu v kozmetike využívať. Pýtate sa prečo? A čaká niečo podobné aj nás?

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že tieto perličky sú vyrobené z prírodných materiálov, v skutočnosti nejde o nič iného, než o kusy plastu. Tie majú za úlohu odstrániť z vašej kože prebytočný maz a nečistoty. Ak si predstavíte, že sa osprchujete výrobkom s týmito čiastočkami, pričom také isté budete mať v zubnej paste a mydle, treba si uvedomiť, že do vody sa takto dostane veľké množstvo kúskov plastu.

Mikroperličky sú síce menšie ako špendlíková hlavička, napriek tomu už v Spojených štátoch napáchali obrovské škody. Problémy spôsobujú predovšetkým v oblasti Veľkých jazier. V roku 2013 tu newyorskí vedci zistili, že jazerá sú plné týchto perličiek. V jazere Ontário ich bolo dokonca 1,1 milióna na kilometer štvorcový.

Presne kvôli týmto problémom už niektoré americké štáty zakázali používanie prípravkov s perličkami: Illinois v roku 2014 a Kalifornia tiež pracuje na sprísnení opatrení.

Ďalší výskum, ktorý vykonala univerzita zo štátu Oregon, zistil, že v celých Spojených štátoch sa takto do všetkých vodných tokov a plôch vyplaví až osem biliónov mikroperličiek. Je to približne toľko, ako keď si predstavíte, že by mikroperličky pokryli tristo tenisových ihrísk. Vo vodných tokoch však plastové perličky nekončia! Vyplavujú sa, samozrejme, ďalej do morí a oceánov, čo negatívne ovplyvňuje život rýb a vtákov. Ďalšie výskumy totiž potvrdili, že až deväťdesiat percent vtákov má tieto perličky vo svojich črevách.

Guľôčky, ešte predtým ako by skončili vo vodných tokoch, často zachytia čističky odpadových vôd. Problémom ale je, že kal z čističiek sa v mnohých regiónoch sveta používa ako hnojivo. A tak drobné plastové čiastočky končia na poliach, odkiaľ ich voda postupne opäť zmýva do vodných tokov.

Európa by mala v prijatí opatrení čo najskôr nasledovať Spojené štáty. Asociácia Cosmetics Europe už odporučila skoncovať s používaním peelingu, ktorý obsahuje kúsky plastu, a to do roku 2020. Ekológovia však priveľmi nadšení nie sú. Podľa nich je to príliš dlhá doba, ktorá nenávratne zmení ekosystém. Nahradiť plastové čiastočky je pritom jednoduché. Prírodných alternatív je hneď niekoľko a využívajú ich firmy, ktoré ponúkajú biokozmetiku. Patrí medzi ne hnedý cukor, mletá káva, soľ alebo pomleté kôstky rôznych plodov.