Do solária v zime? Vieme, na čo si dať pozor

Do solária v zime? Vieme, na čo si dať pozor

Zima vie byť neúprosne dlhá a studená. Aj preto sa obvykle nemôžeme dočkať prvých teplých slnečných lúčov. Naša pokožka trpí a organizmus má zvyčajne veľký nedostatok vitamínu D, ktorý sa v tele tvorí práve vďaka slnečnému žiareniu. Riešenie sa zdá byť jednoduché: vystaviť pokožku aspoň umelému slnku, keď už si nemôžeme dopriať hrejivé lúče toho skutočného. Niet sa preto čo čudovať, že sú soláriá práve počas zimných mesiacov preplnené. Nemôže nám ale solárium v zime škodiť? A na čo sa pripraviť?

Na začiatok treba upozorniť, že lekári pred návštevami solárií varujú. Z kozmetického hľadiska totiž koža predčasne starne a za najhorší dôsledok sa považuje až vznik rakoviny. Na druhej strane, rozumné opaľovanie v soláriách vám pomôže udržať v rovnováhe hladinu vitamínu D v tele. Je to preto, že v zime slnečné lúče obsahujú len málo ultrafialového žiarenia. Práve to pritom v organizme stimuluje produkciu vitamínu D. Vedci z zürišskej univerzity potvrdili, že vitamín D zásadne podporuje zdravie kostí, zubov a tiež našu imunitu. Ak nemáme dostatok tohto vitamínu, sme často unavení, môžeme dostať chrípku alebo sa nám na koži objaví ekzém.

Prehriaty organizmus

V soláriu sa, samozrejme, nielen opaľujete, ale aj zahrievate svoj organizmus. A na to by ste v zime mali myslieť. Ak prídete do solária poriadne vymrznutí, dáte si desať minút teplučkého opaľovania a potom opäť vybehnete von, môžete si skôr uškodiť. Je preto dobré nikam sa neponáhľať. Po opaľovaní ešte desať minút zostaňte v normálne vykúrenej miestnosti, aby si vaše telo zvyklo. Ak by ste hneď vyšli na mráz, mohli by ste si privodiť skôr chrípku ako opálenie. Navyše, prudkými zmenami teplôt trpí aj pokožka, na ktorej by sa mohli vytvoriť červené fľaky.

Čím nahradiť solárium

Ak cítite, že vám chýba vitamín D, máte často zlú náladu alebo ste unavení, môžete vyskúšať vitamín D v tabletkách. Dajte však pozor na odporúčané dávkovanie. Umelo vyrobený vitamín D je totiž trošku iný ako ten prijatý vďaka slnečnému žiareniu. Vstrebáva sa priamo do pečene, takže hrozí predávkovanie. To sa prejavuje zvracaním alebo nechutenstvom.

Ale na záver pre vás máme dobrú správu. Ak si v lete slnka užívate plnými dúškami, môžu vám zásoby vitamínu D vydržať aj po celú zimu. Dôležité je, aby ste prijali dostatok ultrafialového žiarenia. To vám síce na jednej strane škodí, ale na druhej strane je to jediná možnosť, ako vitamín D získať vo veľkom množstve. Lekári odporúčajú zostať na slnku bez ochranných prípravkov medzi desiatou hodinou doobeda a treťou hodinou poobede dva- až trikrát týždenne na dobu desiatich až pätnástich minút. Vždy by ste si pritom mali chrániť tvár prípravkami s UV faktorom. Zvyšok pokožky ale môže slnečné lúče aspoň na pár minút vstrebávať. Bez ochranných prípravkov preto, že väčšina z nich dokáže odbúrať až 95 % pôsobenia ultrafialového žiarenia. K stimulácii tvorby vitamínu D by tak vôbec nedošlo.

Ak ste fanúšikmi solárií, a zároveň využívate prístroj Face-Up!, nemusíte sa vôbec obávať. Face-Up! a solárium si navzájom neškodia.