Opálená bez slnka? Vieme, ako na to
Síce máme slnečné lúče naozaj radi, väčšina z nás však vie, že sú škodlivé. Napriek tomu, aj keď používame prípravky, ktoré nás chránia pred UV žiarením, zvyčajne siahneme po tých, ktoré nám nezabezpečia dostatočnú ochranu. Alebo vrstvu krému neobnovujeme tak často, ako by bolo treba. Jediným spôsobom, ako mať krásne opálenú pleť bez rizika, je použitie samoopaľovacích prípravkov. Ich kvalita išla za posledných dvadsať rokov prudko nahor. Netvoria sa z nich obávané oranžové fliačiky, a navyše vedia kožu aj pekne hydratovať.
Ako to funguje
Na rozdiel od slnečných lúčov, ktoré aktivujú pigment v koži, samoopaľovacie prípravky iba zafarbujú vrchnú vrstvu pokožky. Za všetko môže látka zvaná dihydroxyacetón, ktorú obsahuje prakticky každý samoopaľovací krém. Pôvodne sa používala pri vyvolávaní röntgenových snímok. Niekto si však raz pri tejto práci postriekal dihydroxyacetónom ruky a koža mu zhnedla. Samotná látka totiž hnedá nie je, iba vtedy, keď sa dostane do styku s pokožkou. Reaguje tak na aminokyselinu keratínu, ktorá sa vyskytuje v koži.
Základom správneho používania samoopaľovacích prípravkov je predovšetkým dokonalá aplikácia krému. Kožu musíte mať čistú, hladkú a podľa možnosti ošetrenú peelingom, ktorý odstráni odumreté bunky. Na aplikáciu si nezabudnite nechať dostatok času. Krém totiž musíte použiť aspoň dvakrát, ešte lepšie trikrát. Veľmi dôkladne ho rozotrite, aby na koži nevznikli nevzhľadné škvrny. Po aplikácii si nezabudnite dôkladne umyť ruky.
Prípravok rozotierajte krúživými pohybmi a postupujte pritom od chodidiel cez nohy nahor k sedacím svalom, od bruška cez prsia k pažiam. Na priehlavky, kolená a lakte použite menej krému. Náter nechajte schnúť asi pol hodinu, so sprchou počkajte osem hodín.
Výhodou samoopaľovacích prípravkov je, že so sebou nenesú nijaké zdravotné riziká. Alergie sú na ne iba výnimočné a mnohé z nich obsahujú aj dodatočne pridaný ochranný faktor proti slnku.
Kvalita a cena
Kozmetických firiem, ktoré vyrábajú samoopaľovacie prípravky, je dnes bezpočet. Rovnako ako je problematické zorientovať sa v ponuke obyčajných pleťových krémov, budete mať zrejme tiež problém nájsť ten vhodný samoopaľovací. Určite sa nebojte skúšať a experimentovať. Vždy sa snažte vyberať si z prípravkov kvalitných firiem. Radšej investujte viac peňazí, aby ste neboli sklamaní. Kvalitné kozmetické produkty ponúkajú často vzorky zdarma.
Pri výbere prípravku sa riaďte kvalitou svojej pleti. Ak máte suchšiu pokožku so sklonom k šupinateniu, zvoľte si mastnejší krém. Mastná koža so sklonom k akné bude zase vďačná za krém s ľahkou štruktúrou, prípadne gél, ktorý je medzi prípravkami na samoopaľovanie čím ďalej, tým obľúbenejší. S akné, hydratáciou a vyrovnávaním nerovností na pleti vám pomôže aj prístroj Face-Up!. Na tvár si zvoľte vždy iný krém, ako na zvyšok tela.
Opálenie za pár minút
Ak sa vám nechce doma čakať, kým všetky vrstvy krémy zaschnú, môžete skúsiť aj samoopaľovacie nástreky. Stačí prísť do kozmetického salónu a o pár minút už odchádzate s opálenou kožou. Nástreky vydržia rozhodne dlhšie a sú naozaj jednoliate. Za jeden ale zaplatíte až dvadsať eur.