O výskum českého vedca má záujem celý svet, prístroj Face-Up! vstúpi na trh v desiatich štátoch na troch kontinentoch
Začalo sa to pred desiatimi rokmi čírou zvedavosťou jedného brnianskeho vedca. Nasledoval mnohoročný výskum a overovanie v praxi. A výsledkom je Face-Up!. O prístroj, ktorý začali prví pacienti používať v apríli tohto roku, sa strhol vo svete veľký záujem.
Na českom trhu sa prístroj s názvom Face-Up! objavil na začiatku apríla. Prístroj, ktorý ako jediný na svete kombinuje magnetické a svetelné pole s teplom, si odvtedy kúpili na domáce použitie tisíce ľudí. A v zahraničí sa oň strhol veľký záujem.
„Vôbec sme to nečakali,“ vraví Michal Rampl, syn vedca Ivana Rampla, ktorý výsledky výskumu svojho otca previedol do praxe. „Keď sme na jar oslovili prvých dermatológov na vyskúšanie prístroja, veľký záujem neprejavili. O to viac nás prekvapil taký veľký dopyt zo zahraničia,“ dodáva Rampl.
Prvý veľký ohlas zo sveta zaznamenali Ivan a Michal Ramplovci v septembri po skončení najväčšieho veľtrhu kozmetiky a medicíny Pharmed & Healthcare vo Vietname, kde spoločne s vietnamským partnerom predstavili unikátny prístroj Face-Up!. Podľa organizátorov veľtrhu patril prístroj k najvyhľadávanejším inovatívnym novinkám na veľtrhu medzi návštevníkmi ako aj medzi odbornou verejnosťou.
Česká firma so šiestimi zamestnancami dobýja svet
Dnes, o dva mesiace neskôr, firma so šiestimi zamestnancami vstupuje aj na slovenský trh. Od budúceho roku by sa mali prístroje predávať v Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Španielsku, Thajsku, Saudskej Arábii, Kanade a v USA. „Sme tesne pred podpisom obchodného zastúpenia, ladíme len detaily,“ konštatuje Rampl.
Výsledkom výskumu jeho otca, docenta Ivana Rampla, je unikátna technológia, ktorá umožňuje, aby impulzné magnetické pole pôsobilo len do hĺbky 5 milimetrov a prístroj sa tak mohol používať aj v oblasti hlavy. Metóda je celosvetovo patentovaná.
Dotiahnutie prístroja Face-Up! do podoby na domáce použitie však nebolo až také jednoduché. Prístroj mal niekoľko vývojových etáp, od veľkého stojanového stroja s pripojenou maskou až po niekoľkonásobne väčšieho predchodcu súčasnej verzie. „Máme skúsenosti s vývojom technológií pre automobilový priemysel. Preto sme sa sami pustili aj do úpravy dizajnu a technológie výroby prístroja. Finálna podoba Face-Up! uzrela svetlo sveta v januári tohto roka. Pracovali sme na nej vyše šesť mesiacov,“ vraví Michal Rampl.
Český vynález zostane v Česku
Úspech firmy nie je náhodný. Vďaka inovatívnosti bol projekt vedca Ivana Rampla prijatý do brnianskeho biotechnologického centra INBIT, kde prebiehala záverečná fáza vývoja prístroja Face-Up!. Firma chce v Česku ponechať aj výrobu. „Neplánujeme presunúť výrobu, či predať technológiu do Číny a nebojíme sa ani farmaceutickej loby,“ vraví s úsmevom Michal Rampl a dodáva: „Sme česká firma a ňou aj zostaneme. Teraz finišujeme s prípravou výrobných priestorov v Brne.“ Firma Enjoy Trade plánuje v budúcom roku vytvoriť 30 nových pracovných miest.
Funguje to?
Aj ohlasy od ľudí na účinnosť prístroja sú celkovo pozitívne. „Metóda je postavená na vedeckej báze, v rámci výskumu bola dlhodobo úspešne testovaná v Plzni na lekárskej fakulte Karlovej univerzity,“ vraví Ivan Rampl. „Podľa ohlasu ľudí, ktorí nám píšu svoje konkrétne skúsenosti, by som odporúčal sa s liečbou nikam neponáhľať. Každý človek je unikátny, niektorým ľuďom začne akné miznúť po týždni, u iných sú účinky viditeľné napríklad za tri týždne. Záleží na závažnosti a dĺžke trvania akné,“ konštatuje vedec. Konkrétne skúsenosti ľudí nájdete na www.facebook.com/faceupCZ.