Akné v dospelosti: Týka sa hlavne žien
Akné býva často spájané s pubertálnym vekom. Keď sa už ale prehupne dvadsaťpäťka, a pupienky sa na tvári začínajú objavovať aj medzi prvými vráskami, niečo nie je úplne v poriadku. Tento jav je pritom stále častejší a má i svoj názov – keďže sa vyskytuje omnoho viac u žien, hovorí sa mu „akné dospelých žien“, odborne acne postpubertalis.
Akné patrí k najčastejším kožným ochoreniam, v puberte sa s ním stretlo 90 percent ľudí. Závažnejšiu formu akné, než sú „bežné“ pubertálne pupienky, rieši 15 percent z nich. Problémy začínajú ustupovať vo veku okolo 20 rokov.
Množstvo ľudí však s akné bojuje aj v dospelosti. Napríklad v skupine 40-ročných žien trpí akné 5 percent z nich – je to jav, s ktorým sa dermatológovia predtým tak často nestretávali. Neexistuje pritom spojitosť s tým, či pupienky v puberte ženy mali, alebo nie. Môže ísť o pretrvávanie problémov z obdobia dospievania, v niektorých prípadoch sa ale akné začne objavovať až okolo dvadsiateho roku života či neskôr.
Čím je to spôsobené, to odborníci zatiaľ ešte úplne nevedia. Niektorí sa domnievajú, že neskorší vek výskytu akné má súvis s posúvajúcim sa vekom prvého tehotenstva. Organizmy generácií dnešných žien sa skrátka s touto zmenou ešte nevyrovnali.
Akné dospelých žien nevyzerá klasicky „pubertiacky“. Postihnutá býva zvyčajne len brada, často oblasť okolo rýh medzi nosom a ústami, niekedy aj iné partie. Väčšinou sa akné neprejavuje obvyklými a výraznými „pubertálnymi uhríkmi“ alebo čiernymi bodkami, ale skôr uzlíčkami uloženými hlboko v koži. Stav pokožky sa výrazne zhoršuje pred menštruáciou.
Výsledky hormonálneho vyšetrenia vychádzajú u väčšiny žien v medziach normy, ale zhruba v polovici prípadov dochádza k drobným odchýlkam – predovšetkým k prevahe mužského pohlavného hormónu (testosterónu), ktorý stimuluje činnosť mazových žliaz.
Liečba akné u dospelých býva väčšinou behom na dlhú trať, dospelé ženy obvykle reagujú na vonkajšiu liečbu len veľmi slabo. Navyše, mnoho prípravkov je na začiatku liečby voči pokožke agresívnych a môžu kožu značne podráždiť. Dôvodom sú nielen samotné prípravky, ale aj fakt, že pokožka dospelých žien začína byť okolo ich 30. roku života o dosť citlivejšia. Uškodiť môže aj používanie niektorých kozmetických prípravkov – napríklad opaľovacie krémy, pleťové mlieka či make-up, ktoré nie sú určené na aknóznu pleť a môžu celý stav ešte zhoršiť, prípadne dokonca vyvolať tzv. kozmetické akné. V Európe sa kozmetické prípravky na tzv. komedogenitu, teda schopnosť niektorých ich zložiek prispievať k tvorbe pupienkov, väčšinou netestujú. Ženy, ktoré trápi akné, by preto mali používať kozmetiku určenú pre aknóznu pleť.
Výrazne obmedziť používanie špeciálnych dermatologických prípravkov či farmakoterapiu možno pomocou prístroja Face-Up!, ktorý dokáže účinne bojovať aj proti akné dospelých žien. Nikdy nie je neskoro.